Masaż,  Szczęście

Huna i Ajurweda. Emocje zgromadzone w ciele.

Ciało choruje, gdy dusza choruje.

Według hawajskiej filozofii zwanej Huną ciało człowieka to mapa, która może powiedzieć o nim niemal wszystko. Huna nie jest żadną religią ani nurtem. Stanowi zbiór mądrości ludności hawajskiej sięgający starożytności. Jest to wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, mówiąca o tym jak żyć w szczęściu i zdrowiu. Filozofia hawajska zakłada, że w ciele człowieka zgromadzone są emocje. Wszystkie traumy, doświadczenia, stresujące sytuacje pozostawiają po sobie trwały ślad w organizmie. Huna głosi, że nasze wszystkie choroby i dysfunkcje organizmu są spowodowane czynnikami psychicznymi, a nie powstają na skutek czynników zewnętrznych. To człowiek decyduje o tym, czy utrzyma swoje ciało w zdrowiu. Jeśli dopuści do siebie negatywne emocje, nie radzi sobie ze stresem, ma problem z relacjami międzyludzkimi, przykłada zbytnią wagę do problemów, to istnieje ryzyko, że zachoruje. Starożytni Hawajczycy uważali, że bardzo ważne jest zachowanie równowagi między ciałem, umysłem i duszą, co oznacza, że należy dbać o nie w jednakowym stopniu. Zakładali, że ciało choruje, gdy dusza choruje. Nie tylko Hawajczycy dostrzegali tą zależność. Również medycyna chińska oraz Ajurweda opisują wpływ czynników psychicznych na stan zdrowia organizmu ludzkiego.

Psychosomatyka.

Nauka, która skupia się na tego typu zagadnieniach to psychosomatyka. Istnieje wiele chorób, których przyczyn lekarze nie są pewni, mimo niesamowitego postępu medycyny w obecnych czasach. Wciąż spekuluje się na temat przyczyn chorób autoimmunologicznych, nowotworów, bólów kręgosłupa (nerwobólów). Istnieje oczywiście szereg czynników, które według lekarzy zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób. Jednocześnie wiadomo, że te same czynniki wobec niektórych osób mają znaczenie, a na innych nie wpływają negatywnie. Przyczyny nie leżą wyłącznie w genetyce. Dokładnych przyczyn niektórych chorób lekarze po prostu nie znają. Nie od dziś wiadomo, że jedynym z największych mutagenów, czyli czynników powodujących mutacje w obrębie DNA (co może prowadzić do powstawania chorób) jest stres. To właśnie sposób, w jaki reagujemy na sytuacje stresowe, emocje, które temu towarzyszą, mają kluczowe znaczenie dla zachowania homeostazy naszego organizmu. Nadmierny stres prowadzi do osłabienia odporności organizmu, a także powstawania stanów zapalnych w obrębie różnych tkanek. Czy zdarzyło ci się kiedyś, że przeziębiłeś się właśnie wtedy, gdy w pracy miałeś wyjątkowo dużą presję czasu i zadań do wykonania? Czy pamiętasz sytuację, kiedy ostatnio bolał cię kręgosłup? Czy przypadkiem nie miałeś wtedy nadzwyczaj dużo problemów, które cię przytłoczyły? Tak po prostu jest. Pytania na które medycyna konwencjonalna nie zna odpowiedzi, filozofie Wschodu miały odpowiedzi już 5 000 lat temu.

Każdy człowiek jest inny, więc powinien być leczony w inny sposób. Ajurweda.

Bardzo przydatna jest pod tym kątem również Ajurweda. Jest to system medycyny hinduskiej, rozwinięty już w starożytności. Od 1979 roku uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia jako „koncepcja zdrowia i terapii”. System ten mówi nie tylko o tym, jak leczyć choroby, ale przede wszystkim o tym, jak nie dopuszczać do ich powstania. Daje wskazówki co powinniśmy jeść i ile spać, jaką pracę wykonywać i jaki sport uprawiać, aby zachować organizm w pełnym zdrowiu. Zakłada, że każdy człowiek jest inny, w związku z czym inaczej powinien być leczony i innego rodzaju profilaktykę stosować.

Vata, pitta i kapha. Jaką doshą jesteś?

Według Ajurwedy istnieją trzy podstawowe energie biologiczne (vata, pitta i kapha), które odzwierciedlają nasza konstytucję fizyczną i psychiczną. Osobowość i cechy fizyczne każdego człowieka są uwarunkowane tym, która z tych energii przeważa w naszym ciele. Istnieje bardzo wiele wariatów ich połączeń, każdy człowiek posiada charakterystyczną dla siebie kombinację. Można to jednak znacznie uprościć na potrzeby profilaktyki i leczenia chorób. W odniesieniu do medycyny konwencjonalnej osoby o dominującej konstytucji vata to ektomorficy (osoby bardzo szczupłe), pitta to mezomorficy (średnio umięśnione, średniej budowy), a kapha to endomorficy (ze skłonnościami do tycia). Kiedy na kursie masaży ajurwedyjskich dowiedziałam się o doszach, przyznam, że średnio mnie ten temat zainteresował. Byłam trochę sceptyczna. Dopiero z czasem zauważyłam, że, koncepcja ta rzeczywiście ma sens. To po prostu się sprawdza. Dlaczego mam czegoś nie stosować, skoro jest skuteczne? Ajurweda to niesamowite źródło wiedzy. Myślę, że w Polsce nie docenia się jej tak jak chociażby w Niemczech, USA czy Francji. Tak na marginesie, kiedy na studiach uczyłam się o przeciwutleniaczach zawartych w zielonej herbacie, kurkumie czy kakao wiedza na temat ich właściwości prozdrowotnych dopiero raczkowała, natomiast Hindusi wykorzystywali te produkty jako leki już w starożytności! Pamiętam bardzo „świeże” publikacje na temat wykazujących właściwości przeciwnowotworowe kwasów CLA zawartych w maśle klarowanym, które w Indiach stanowiło remedium na szereg chorób od niepamiętnych czasów. Jeśli jesteś ciekawy jaka konstytucja dosh odpowiada Twojej osobowości, zachęcam Cię do zrobienia sobie testu. Na przykład tutaj.

Co mają doshe do masażu?

Warto znać choćby podstawowe założenia Ajurwedy, zwłaszcza jeśli pracuje się, jako osoba pomagająca odzyskać zdrowie innym ludziom. Sama wizualna ocena osoby, która zjawia się w gabinecie, potrafi dostarczyć ogromnej ilości informacji o tym, jaki masaż będzie dla danej osoby odpowiedni. Czasami trudno jest ocenić jaki typ osobowości dominuje u klienta. Zawsze jednak istnieją pewne cechy, na które warto zwrócić uwagę. U większości osób dominuje jedna dosha, u niektórych dwie doshe objawiają się w równym stopniu, bardzo nieliczne osoby przejawiają cechy wszystkich trzech dosh. Jeśli nadal jesteś sceptyczny co do nauk Wschodu, pamiętaj, że najczęściej mają one swoje odzwierciedlenie w medycynie konwencjonalnej. Jeśli nie lubisz słuchać o „energii w ciele”, to po prostu uświadom sobie, że każdy człowiek posiada pewne cechy wrodzone, takie jak typ budowy i predyspozycje do różnych chorób. W związku z tym każdy potrzebuje też innego masażu, indywidualnie dobranych dla niego technik, siły i dynamiki masażu.

Jaki masaż dla Vaty?

Gdy do gabinetu wchodzi osoba o bardzo delikatnej szczupłej budowie, jej cera jest sucha i naczynkowa, jest ruchliwa i wygadana, a w ankiecie konsultacyjnej pisze (zawsze przed pierwszym zabiegiem daję klientom ankietę zdrowotną do wypełnienia), że ma problemy z zaparciami, bezsennością, bólami karku i alergiami to wiem, że mam do czynienia z Vatą. Wiem, że masaż, który wykonam będzie miał za zadanie raczej wyciszyć jej ruchliwy temperament. Będzie zatem delikatny i zdecydowanie powolny. Na niektóre miejsca w ciele trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę: kark, skronie, brzuch, stopy. Dobiorę bardzo spokojna muzykę. Koniecznie zadbam, aby było jej ciepło, ponieważ osoby o przeważających cechach vata to zazwyczaj typowe zmarzluchy.

Jaki masaż dla Pitty?

Osoby typu Pitta charakteryzują się średnią budową ciała. Jeśli taka osoba trenuje, ma ułatwione zadanie, bo nie przejawia predyspozycji ani do nadmiernego tycia, ani nie ma problemów z nabraniem masy mięśniowej. To ten typ, który jeśli tylko chce, to znaczy nie zaniedba prawidłowego odżywiania i regularnych treningów, będzie miał sylwetkę bardzo proporcjonalną, wręcz atletyczną. Pitta łatwo się denerwuje, jest niecierpliwa. Ma predyspozycje do przedwczesnego łysienia i siwienia, nadmiernej potliwości, problemów w obrębie układu pokarmowego. Masaż wykonywany na takiej osobie powinien mieć umiarkowaną siłę i raczej powolne tempo. Warto skupić się na barkach, kręgosłupie (szczególnie dolnych partiach) i brzuchu. Pitta nie lubi zbyt wysokich temperatur, trzeba zadbać, aby w gabinecie nie było zbyt gorąco.

Jaki masaż dla Kaphy?

Osoby przejawiające najwięcej cech Kapha to typowi endomorficy. Mają skłonności do tycia. W przypadku osób trenujących będą to osoby bardzo postawne, o grubych kościach, szerokich barkach. Charakteryzują się powolnymi ruchami, spokojem i opanowaniem, czasem ospałością. Choroby, które im najczęściej doskwierają to niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nadciśnienie, problemy ze stawami, depresja. Kapha podobnie jak Vata nie lubi zimna. Osoby takie, z uwagi na swoja spokojną naturę będą oczekiwały często bardzo delikatnego i powolnego masażu, jednak w ich przypadku masaż powinien być raczej zdecydowany i dynamiczny.

Zaburzenie homeostazy organizmu.

Istnieje dużo więcej cech charakterystycznych dla każdej z dosh, omówiłam je bardzo ogólnie. Jeśli temat cię interesuje w internecie znajdziesz bardzo wiele informacji na ten temat (na przykład tutaj ). Oczywiście nie każda osoba będzie przejawiała dokładnie wszystkie cechy danej doshy. Może to być tylko kilka z nich. Nie każda osoba typu Pitta będzie łysa i nie każda osoba typu Kapha będzie miała nadwagę. Wiele cech danej doshy, zwłaszcza tych negatywnych przejawia się dopiero wtedy, gdy homeostaza organizmu jest zaburzona. Zaburzenia powstają wtedy, gdy na przykład dana osoba nie odżywia się w sposób dla siebie prawidłowy lub gdy dopuszcza do siebie zbyt dużo stresu.

Znajomość dosh – podpowiedź dla masażysty.

Oczywiście doboru technik, siły i dynamiki masażu nie dokonuje się tylko i wyłącznie na podstawie założeń koncepcji trzech dosh Ajurwedy. Wiedza z tego zakresu może stanowić tylko podpowiedź dla masażysty. Aby zdecydować, co rzeczywiście pomoże najbardziej osobie oddającej się w jego ręce, powinien kierować się w szczególności swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu masażu. Dobry masażysta musi też w dużej mierze zdać się na swoją intuicję. Gdy podczas swojej drogi zawodowej wymasuje on wystarczająco wiele ludzi, to wie, że ciało każdego człowieka jest inne. Mimo, że wszyscy składamy się z tych samych tkanek, to nasze ciała bardzo się od siebie różnią. Różnice polegają nie tylko na predyspozycjach danego organizmu do gromadzenia tkanki tłuszczowej, czy łatwego budowania masy mięśniowej. Są to również indywidualne uwarunkowania anatomiczne, takie jak kształt mięśni, czy grubość kości. Znaczenie mają też uwarunkowania genetyczne, czyli dziedziczna skłonność do niektórych chorób. W ocenie doboru masażu warto zwrócić uwagę zarówno na  choroby obecne, jak i te dawno przebyte. Tak jak wspominałam wcześniej na zdrowie fizyczne człowieka ma wpływ przede wszystkim jego stan psychiczny. Zatem sposób wykonania masażu będzie zależny również od stanu psychofizycznego klienta. Mam tutaj na myśli napięcia mięśniowe, powstałe na skutek nadmiernego stresu obecnego w życiu tej osoby. Stresu powstałego na skutek różnych problemów, traumatycznych przeżyć i wydarzeń, które wpływają na powstawanie napięć w ciele. Więcej na temat masażu holistycznego i wpływu emocji na stan zdrowia człowieka pisałam tutaj.

Pozdrawiam ciepło. Ula 🙂

2 komentarze

 • Tomasz

  Hej, czy znasz w Polsce (może akurat nawet w okolicach Wielkopolski) specjalistów od ajurwedy godnych polecenia? Zauważyłem, że od pewnego czasu ajurweda staje się co raz bardziej popularna u nas w kraju.
  Na przykład w Poznaniu, gdzie mieszkam, odbywały się wizyty u lekarza ajurwedyjskiego, ale słyszałem różne opinie na jego temat (póki co nie doczekaliśmy się zaproszenia innej osoby), więc mimo wszystko temat jest wciąż dość niszowy.

  Mogę od siebie dodać, że polecono mi lekarza, ale w Pradze, nazywa się Govindad Rajpoot. No ale to Praga, niestety dalej niż bliżej 🙂

  Pozdrawiam

  • Urszula Falkowska

   Niestety nie znam nikogo w Wielkopolsce, jedynie w Warszawie. Moja koleżanka zajmuje się Ajurwedą -pobierała nauki w Indiach. Ma gabinet w Warszawie. Wiele osób reklamuje swoje usługi w tym zakresie w Internecie, sama na Facebooku mam polajkowane ze dwie. Choć prawdę mówiąc lekarza Ajurwedy, takiego jak w klinikach w Indiach, u nas w Polsce nie spotkałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.