jak pobudzić energię do działania
Nauka,  Szczęście

Jak pobudzić energię do działania? Yin i Yang.

Większość osób nie ma pojęcia, jak odnaleźć w sobie oraz jak pobudzić energię do działania. Jeśli:

 • nie lubisz poniedziałków,
 • potrzebujesz codziennie rano filiżanki kawy, aby się rozbudzić,
 • nie znosisz rano wstawać, zanim wstaniesz z łóżka ustawiasz budzik na kilka kolejnych drzemek,
 • brakuje Ci energii do życia, nic Ci się nie chce,
 • nie potrafisz się skoncentrować i zmotywować do działania,
 • do głowy nie przychodzą Ci twórcze pomysły,
 • nie chce Ci się podejmować żadnej aktywności fizycznej… to mam dla Ciebie kilka rad 🙂 Opartych na moim własnym doświadczeniu.

Jak pobudzić energię do działania – moje sposoby.

jak pobudzić energię do działania

Ja też tak kiedyś miałam! Z natury jestem bardzo spokojnym człowiekiem. Aby “mi się chciało”, abym czuła “flow” do działania i miała mnóstwo twórczych pomysłów w głowie, muszę się w pewien sposób pobudzać. Polecam dwie bardzo proste metody, o których wspominałam już nie raz. Jednak teraz chciałabym ten wątek rozwinąć. Są to: joga kundalini (i nie żadna inna joga, tylko kundalini) oraz zmiana sposobu odżywiania na Intermittent Fasting (to nie jest żadna dziwna dieta cud, tylko sposób odżywiania, który sprawia, że umysł jest “ostry jak żyleta”).

Yin i Yang

Zanim dokładnie opiszę, dlaczego są to niezawodne sposoby na zwiększenie chęci chęci do działania, wyjaśnię kilka ciekawych kwestii. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, jak również pośrednio Ajurwedy i filozofii jogi kundalini, każdy człowiek ma w sobie dwa rodzaje energii. Energię Yin (żeńską) oraz Yang (męską) w różnych proporcjach. Zazwyczaj kobiety mają przewagę energii Yin, natomiast mężczyźni Yang, ale to oczywiście różnie bywa.

Energię Yin charakteryzuje: intuicyjność, instynkt, wrażliwość, uczuciowość, bierność, smutek, uległość, zimno. Osoba z przewagą energii Yin bardziej kieruje się intuicją i uczuciami niż logiką. Aby była “w równowadze” potrzebuje pobudzenia w ciele energii Yang. Wtedy ma więcej energii do działania, jest twórcza, kreatywna i może realizować swój potencjał.

Energię Yang charakteryzuje: logika, aktywność, radość, ciepło. Osoba z przewagą energii Yang bardziej kieruje się logiką niż uczuciami i intuicją. Aby była “w równowadze” potrzebuje pobudzenia w ciele energii Yin. Jest wówczas bardziej wyciszona, spokojna i łatwiej jest jej usłyszeć głos intuicji.

Każdy z nas ma w sobie jedną i drugą energię. Czasem potrzebujemy wyciszenia i odstresowania, bo “skoczy nam poziom” Yang. A czasami potrzebujemy pobudzenia – wtedy, gdy nic nam się nie chce, bo mamy w sobie za dużo Yin.

Wpis dotyczy podnoszenia energii Yang. Tematyka ta jest mi bardzo bliska, ponieważ z natury jestem osobą, która ma w sobie dużo Yin. Jestem niesamowicie spokojnym człowiekiem i mało co jest w stanie mnie zestresować. Dużo czuję intuicyjnie. Często popadam w melancholię. Jestem raczej zmarzluchem 🙂 Yin jest we mnie niesamowicie dużo i muszę stale dbać o podnoszenie poziomu Yang.

Jeśli temat Cię zainteresował to polecam doczytać o tym tutaj i tutaj.

Nie wiesz, jak pobudzić energię do działania – ćwicz jogę kundalini.

joga kundalini czakry

O jodze kundalini pisałam już wielokrotnie. Polecam ten wpis. Oczywiście są różne rodzaje jogi i podobno jest tak, że każdy człowiek powinien wybrać taką, która jest mu najbardziej bliska. Joga kundalini jest jednak wyjątkowa. Po pierwsze dlatego, że wpływa na zrównoważenie czakr. Pomaga odpuścić blokady, które mamy w ciele i umyśle. Żadna inna praktyka jogi nie zajmuje się bezpośrednio odblokowywaniem czakr. A tym samym radzeniem sobie z naszymi traumami i fałszywymi przekonaniami z przeszłości.

Po drugie, joga kundalini pobudza energię kundalini w ciele. Jest to inaczej energia Chi. Czyli źródło Yin i Yang. Energia Chi zawsze “popłynie” w taki sposób, w jaki tego potrzebujemy. Jeśli potrzebujemy się wyciszyć i odstresować – wzrośnie u nas poziom Yin. Jeśli chcemy się pobudzić wzrośnie poziom Yang. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że na pobudzenie Yin (wyciszenie, odstresowanie) lepsza jest praktyka jogi Yin. Natomiast joga kundalini pomaga w pobudzeniu organizmu do działania, przypływie twórczej energii, inspiracji, flow. Energia kundalini to właśnie energia twórcza. Praktyka ta jest zatem idealna dla osób takich jak ja – które mają w sobie nadmiar Yin. Joga kundalini jest jak poranna kawa, czy energetyk. Najlepszy motywator, antydepresant i budzik 🙂

Intermittent Fasting

Dieta IF to tak naprawdę sposób odżywiania, a nie tak jak sądzą niektórzy, sposób na zrzucenie tkanki tłuszczowej (choć jest to efekt uboczny). Polega na tym, że jemy przez określoną liczbę godzin w ciągu doby (najczęściej) 8 godzin, a nie jemy przez pozostałe 16 godzin. Można dostosować to okno żywieniowe do swojego trybu życia. U mnie wygląda to tak, że jem w godzinach 10-18. Dzięki temu organizm ma czas na strawienie tego, co znajduje się w naszym układzie pokarmowym. I zamiast zajmować się trawieniem kiedy śpimy, energię potrzebną na trawienie pokarmu pożytkuje na regenerację organizmu.

Osobiście odżywiam się w ten sposób, ponieważ mam dzięki temu duuuuużo więcej energii. Jest tak dlatego, że jeśli dajemy organizmowi czas na strawienie posiłku, to poziom insuliny we krwi utrzymuje się na stałym, niskim poziomie. A jak wiadomo nagłe skoki i spadki poziomu insuliny powodują senność i brak energii do działania. Organizm ma więcej energii i czasu na regenerację, w wyniku czego: jesteśmy zdrowsi i ładniejsi 🙂 Jeśli wiec czujesz się osłabiony lub chory, spróbuj położyć się spać bez kolacji.

Podobnie, jeśli na przykład zauważysz pogorszenie stanu cery (niedoskonałości bardzo szybko znikną). Dzieje się tak nie tylko ze względu na stały poziom insuliny we krwi (równowaga hormonalna), ale również z uwagi na fakt, że dzięki oknom żywieniowym oczyszczają się jelita. A jak wiadomo zanieczyszczenie tego organu wpływa na stan zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Mówi się, że “jelita to nasz drugi mózg”. Gdy są one w dobrym stanie, czyste, pozbawione gnijących resztek pożywienia, niekorzystnych bakterii i pasożytów, wówczas mamy więcej energii do działania i chęci do życia.

IF – dieta podwyższająca wibracje.

intermitted fasting

Odżywiam się w ten sposób nie ze względu na miłe efekty uboczne, takie jak: utrzymywanie sylwetki, zadbana cera i samoleczenie organizmu. Ale z uwagi na to, jak czuję się jedząc w ten sposób: mnóstwo chęci do działania, dobry nastrój, wysokie wibracje, wewnętrzna równowaga, motywacja do pracy. To jest cudowne i wiem, że nigdy w życiu nie zrezygnuję z takiego modelu żywieniowego.

Jeśli chcesz na temat IF dowiedzieć się więcej, to polecam dwa artykuły, które wszystko wyjaśniają. Tutaj i tutaj. Jeśli masz jakieś pytana, to śmiało pytaj w komentarzu. Odpowiem na podstawie własnego doświadczenia. Odżywiam się w ten sposób około 5 lat.

Nie martw się czasem nie uda Ci się utrzymać okna. To tylko schemat. Nie musi być idealnie. Czasem zjesz w oknie 8 godzinnym, ale jeśli któregoś dnia będzie to 10 godzin to absolutnie nic nie szkodzi. Organizm i tak będzie miał czas na strawienie posiłku. Odżywiaj się intuicyjnie. Jeśli jesteś hiper-głodny, a jest godzinna 22, to nie katuj się, tylko po prostu zjedz coś lekkiego. Nie tyczy się to jednak pierwszych dni diety, ponieważ nieraz jest tak, że musimy się do tych okien zwyczajnie przyzwyczaić. To nie jest żadne wyzwanie. IF jest łatwe i przyjemne. Ale pamiętaj, że każdy fanatyzm jest zły. Nie ma co przesadzać i złościć się na siebie, jeśli nie zdarzy Ci się mieć odstępstwa od Twoich pór żywienia.

Zresztą najlepiej zauważysz, jak cudownie działa IF właśnie dzięki odstępstwom od tego sposobu żywienia. Na przykład w święta, gdy zjesz posiłek w innych niż wyznaczone pory jedzenia. Zobaczysz jak ospały się zrobisz (to leniwe siedzenie na kanapie w święta, gdy człowiekowi nic się nie chce), jak ciężko poczujesz się na jelitach, jak trudniej będzie Ci się wypróżnić, jak rozboli Cię głowa. Zobaczysz jak obniżą się Twoje wibracje. Wtedy postanowisz sobie, że już zawsze będziesz starał się stosować post przerywany 🙂 Zatem, jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić energię do działania w święta, to spróbuj nawet w tym okresie stosować IF. Nie musisz odmawiać sobie wtedy świątecznych przysmaków, a i tak będziesz czuł się lekko i radośnie.

Czy masz podobne przemyślenia?

Dajcie proszę znać, czy macie w sobie więcej energii Yin, czy Yang oraz czy również kochacie jogę kundalini i IF. To są wszystko moje własne przemyślenia i szczerze nie mam pojęcia, czy i innych osób jest tak samo. Jestem bardzo ciekawa. Pozdrawiam cieplutko, Ula

PS. Zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku, Instagramie i YouTube. Tam ostatnio działam duuuużo więcej niż na blogu.

komentarzy 7

  • Alicja

   Witam. Z tego co przeczytałam w komentarzu powyżej to je pani trzy posiłki. Może pani napisać przykładowo jeden dzień menu, co pani je na posiłki o konkretnej godzinie. Pozdrawiam 🙂

   • Urszula Falkowska

    Zawsze jem to na co mam ochotę, to czego organizm potrzebuje. Jedyne, czego przestrzegam to właśnie diety IF. Oprócz tego nie jem tylko mięsa i białego cukru oraz bardzo chemicznego, przetworzonego jedzenia, nie piję alkoholu. Odżywiam się w ten sposób, ponieważ dzięki temu dobrze się czuję. Nie dlatego, że inni mówią, że tak powinno się jeść. żMyślę, że każdy człowiek powinien jeść w zgodzie ze swoim organizmem i intuicją i nigdy nie sugerować się innymi. Każdy jest inny, więc co innego będzie nam szkodzić, a co innego wzmacniać. Polecam poczytać o Ajurwedzie. Jest mi ona najbardziej bliska, ponieważ zakłada właśnie, że każdy człowiek jest inny i każdemu sugeruje odżywiać się w inny sposób. Proszę zaufać intuicji, eksperymentować 🙂

 • Bartek

  Witam, mam takie pytanie czy prawem przyciągania możemy wpłynąć też po za własne ciało? Chodzi mi o to gdyż boję się o przyszłość, obawiam się ocieplenia klimatu (źle znoszę upały) jak i to moja główna obawa o wolność. Coraz więcej praw jest nam zabieranych, chociażby teraz jeśli chodzi o szczepienie być może zaniedługo osoba nie zaszczepiona nie opuści domu, miasta itp. A co najgorsze ludziom się to podoba, mnóstwo jadu wyrzucane jest na osoby które mają inne poglądy. Mieszkam na Śląsku. W okolicy piękne lasy ale systematycznie z roku na rok ich ubywa,nie będzie można zaniedługo już nigdzie odpocząć. Stąd zwyczajnie boję sie o własne jak i bliskich życie. Czy umysłem możemy cokolwiek zdziałać? Pozdrawiam jak i takie drugie pytanie co się stało z kanałem na yt?

  • Urszula Falkowska

   Cześć Bartek! Wiesz, Prawo Przyciągania działa zawsze i wszędzie. W taki sposób, że gdy podwyższamy swoje wibracje – wpływamy pośrednio na całą planetę. Im wiecej osób będzie Świadomych, tym lepiej – razem sprawimy, że WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE. Strach jest emocją niskowibracyjną, czyli bojąc się o przyszłość pośrednio przyciągasz tą negatywną perspektywę przyszłosci. Pomyśl o tym w ten sposób – każde doświadczenie jest nam potrzebne. Zmiany są dobre i nie trzeba się ich bać. Możesz przyglądać się temu wszystkiemu co dzieje się dookoła, być neutralnym obserwatorem i ufać, że wszystko będzie dobrze – dokładnie tak jak ma być, najlepiej dla Twojego rozwoju duchowego. Nie myśl o tych szczepionkach, nie bój się tego, tylko obserwuj te zachowania ludzi – z boku, jako neutralny obserwator. Wszystko co przychodzi – później odchodzi, wszystko jest PO COŚ. Nie przyciągaj czarnych scenariuszy. Już dawno postanowiłam sobie, że nie będę publicznie wypowiadać się o szczepionkach. Poruszanie tego tematu tylko obniża wibracje w ludziach. Ale na pocieszenie – ja się tym wszystkim nie przejmuję. Staram się tylko wzmacniać w tym nietypowym czasie, podnosić swoje wibracje, ufać, że wszystko będzie dobrze, mieć połączenie z Siłą WYższą.
   Kanał na YouTube usunęłam. Niedługo też usunę pozostałe media społecznościowe, oprócz bloga. Tak podpowiada mi intuicja. Męczy mnie to, obniża wibracje. I intuicyjnie czuję, że to wcale nie jest potrzebne. Nie rezonuję z tym jakoś, czuję, że robię coś wbrew sobie. Pozdrawiam Cię cieplutko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.